Pies maltańczyk – Maltanase manato

Maltańczyk (z łac. Maltanase manato) to od wieków jedna z najbardziej lubianych ras psów kanapowych. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem maltańczyka, warto uprzednio rozważyć wady i zalety jego posiadania.

Najbardziej charakterystyczną cechą maltańczyka jest jego gęste, białe futro, które stanowi największą ozdobę tej rasy. Swoistą wadą posiadania maltańczyka jest konieczność szczególnej dbałości o sierść pupila i zapewnienia jej odpowiedniej pielęgnacji. Powinniśmy liczyć się także z tym, że białe włosy lubią wypadać i zostawiać widoczne ślady w mieszkaniu. Jednak odpowiednia dbałość o futro pupila sprawi, że będzie wyglądał majestatycznie i zdrowo.

Jeśli chodzi o charakter maltańczyka, jest to pies, który nie znosi samotności i braku zajęcia. Błyskawicznie przywiązuje się do swojego właściciela i tworzy z nim silną więź. Za okazaną uwagę i pieszczoty potrafi odwdzięczyć się ogromną dawką miłości i przywiązaniem. Warto mieć świadomość, że maltańczyk może nie odstępować nas na krok i towarzyszyć nam np. podczas pracy przed komputerem. Nie ma jednak skłonności do nadmiernej energiczności, dlatego nie potrzebuje ciągłej zabawy, by czuć się zauważonym. Wystarczy mu miejsce nieopodal swojego właściciela lub na jego kolanach, gdzie spokojnie będzie drzemać, podczas gdy my będziemy mogli skupić się na swoich zajęciach. Z kolei gdy opuścimy na jakiś czas swojego pupila, po powrocie do domu odwdzięczy nam się euforycznym przywitaniem.

Maltańczyki są strasznymi łakomczuchami, dlatego należy kontrolować ilość podawanego jedzenia. Często trudno oprzeć się urokowi tych psów i łatwo nadmiernie rozpieścić je przez zbyt częste nagradzanie smakołykami. W kwestiach zdrowotnych maltańczyk nie wymaga jakiejś szczególnej opieki, gdyż z natury rzadko choruje. Należy jednak zadbać o higienę jego uszu, oczu oraz o podstawowe zabiegi pielęgnacyjne takie jak regularne obcinanie pazurków i kąpiele.

Jeśli nie przepadamy za aktywnością fizyczną, maltańczyk będzie dla nas idealnym kompanem, gdyż nie wymaga długich spacerów. Lubi wszelkie zabawy, ale o wiele bardziej preferuje odpoczynek u boku swojego opiekuna. Zwykle nie ma także skłonności do agresywności i zaczepiania innych psów czy ludzi. Czasem może zareagować szczekaniem na nieznanego człowieka, ale generalnie jest przyjaźnie nastawiony do każdej napotkanej osoby.

Jeśli szukasz typowego psa domatora, który stanie się Twoim nieodłącznym towarzyszem i dostarczy Ci wiele miłości, warto zdecydować się na zakup maltańczyka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *